הפרעות קצב לב

12

כמו שתואר בדף שמוקדש למחלות לב- ישנן מערכות שונות בלב, ופגיעה באחת מהן יכולה לגרום למחלה.

אחד המערכות היא  המערכת החשמלית הכוללת קוצב לב ומערכת הולכה.

הפעולה העיקרית של הלב כמו שידוע לכולם היא הזרמת דם לכל האיברים בגוף. פעולה זאת נעשית ע"י התכווצות שריר הלב שמפמפם דם לעורקים בגוף וכך מביא דם לכל תא ותא. התאים של שריר הלב יכולים להתכווץ רק אחרי קבלת אות חשמלי שמפעיל תהליכים פיזיולוגיים שונים המאפשרים את התכווצות התא.  קיימת מערכת חשמלית מיוחדת המייצרת אותות חשמליים ומעבירה אותם לתאי שריר הלב.

מערכת ההולכה חשמלית

המערכת החשמלית בלב נקראת בשפה המקצועית מערכת הולכה. היא בנויה מקשריות וצרורות הולכה. קשרית אחראית על היווצרות קצב הלב. הקוצב הטבעי של הלב היא קשרית הגת (Sinoatrial node) הנמצאת בחלק צדדי עליון של העלייה השמאלית. התאים של הקשרית הזאת מסוגלים לייצר אות חשמלי באופן עצמאי. הפעילות של הקשרית מושפעת ע"י מערכת העצבים והורמונים שונים. קצב הלב תלוי באופן מוחלט בפעילות של התאים האלה ומשתנה בהתאם לצרכי הגוף.

לאחר יציאתו מקשרית הגת האות החשמלי מתפזר בשתי העליות דרך תאי שריר ובחלקו גם דרך סיבים מיוחדים המעבירים חשמל במהירות רבה לתאי העליות. זה מאפשר את התכווצות העליות והזרמת הדם לחדרים.

בלב בריא העליות מבודדות מהחדרים מבחינה חשמלית, מלבד "דרך" יחידה שמעבירה חשמל ביניהם. ה"דרך" הזאת היא הקשרית העלייתית-חדרית. הקשרית הזאת בנויה מתאים המסוגלים להעביר חשמל עם תכונות מאוד מיוחדות המאפשרות "לווסת" את קצב העברת האותות החשמליים. כך בעצם מגנים התאים מהעברה של קצב מהיר מדי. כמו כן ישנם תאים המייצרים חשמל בקשרית הזאת, אבל בקצב נמוך יותר מהקצב של קשרית הגת. זה שומר על היררכיה בהיווצרות הקצב בלב.

בהמשך הקשרית העלייתית-חדרית נמצא הצרור על שם היס. הוא ושני הצרורות בהמשכו מעבירים סופית את האות החשמלי לחדרים ולכל תא ותא של שריר החדרים. הגעה מהירה וכמעט בו-זמנית של האות החשמלי לכל התאים של החדרים מאפשרת התכווצות יעילה שלהם והזרמה טובה של דם מהלב לעורקים.

העבודה של מערכת ההולכה חשובה מאוד בכך שהיא מאפשרת הזרמת דם לגוף ללא הפסקה. היא גם יודעת להתאים את עצמה לצרכי הגוף, עם עלייה בקצב הלב בזמן מאמץ גופני או נפשי וירידה בו בזמן מנוחה. כמו כן היא משנה את הקצב גם בהתאם ללחץ הדם.

הפרעות ומחלות בתפקוד המערכת גורמות להפרעות בקצב הלב או הפרעות הולכה חשמלית בלב.

הפרעות קצב והולכה חשמלית

קצב נמוך

סוג אחד של הפרעות הוא ירידה בקצב הלב. קצב יכול להיות נמוך קבוע, או נמוך בהשוואה לצרכי הגוף. לא תמיד, אך בהרבה מקרים זה הגורם להרגשת עייפות ו\או חולשה. יכול לגרום להופעת סימנים של אי ספיקת לב כגון קוצר נשימה או הצטברות נוזלים בגוף. זה גם יכול לגרום להפרעה בתפקוד של איברים שונים כגון אי ספיקה כילייתית או כבדית. במקרים של דופק מאוד נמוך יכולים להופיע אירועים של איבוד הכרה. במקרים קיצוניים זה יכול לגרום להפסקה מוחלטת בפעילות הלב ואף למוות.

ישנן מספר סיבות לדופק נמוך: הפרעה בתפקוד הקוצב הטבעי שלנו – קשרית הגת או הפרעה בהולכה דרך הקשרית העלייתית-חדרית,דרך הצרור על שם היס או צרורות נוספים הקשורים אליו.

ישנן מחלות שונות שגורמות לפגיעה במערכת ההולכה: זאת יכולה להיות מחלה במערכת ההולכה עצמה, שברוב המקרים מתפתחת בגיל מתקדם, אך בחלק מהמקרים באה על ידי ביטוי בגיל צעיר יותר. גם מחלות אחרות, הפוגעות בכלי הדם של הלב או בשריר הלב יכולות לגרום באופן לא ישיר לפגיעה במערכת ההולכה. בעיה יכולה גם להופיע כסיבוך של ניתוח לב או פעולה פולשנית בלב.